Literatura piękna, współczesna i kobieca - Nowa Proza

Powieść / z nurtem religijnym

Chata

cena detaliczna: 29,99 zł

Nie czytałeś czegoś takiego...

„Chata”, opowieść o zrozpaczonym i wątpiącym ojcu, który spotyka się z Bogiem pod postacią jowialnej Murzynki. czytaj więcej


Inne książki autora:Opis książki:

„Chata”, opowieść o zrozpaczonym i wątpiącym ojcu, który spotyka się z Bogiem pod postacią jowialnej Murzynki.

Rok po chałupniczym wydaniu przez Brada Cummingsa, byłego pastora i właściciela powstałego tylko w tym celu wydawnictwa, „Chata” sprzedała się w milionie egzemplarzy. Do dzisiaj sprzedano ponad 6 milionów.
Tysiące takich ludzi jak pan Nowak, praktykujący katolik, złożyło się na sukces „Chaty”, powieści napisanej przez Williama P. Younga, byłego kierownika  biura i pracownika hotelowego, i wydanej przez dwóch pastorów. W ciągu roku „Chata” osiągnęła status ogólnokrajowego bestsellera.
Najmłodsza córka Mackenziego Allena Phillipsa Missy została porwana podczas rodzinnych wakacji. W opuszczonej chacie, ukrytej na pustkowiach Oregonu,  znaleziono ślady wskazujące na to, że została brutalnie zamordowana, ale ciała dziewczynki nie odnaleziono. Cztery lata później pogrążony w Wielkim Smutku Mack dostaje tajemniczy list, najwyraźniej od Boga, a w nim zaproszenie do tej właśnie chaty na weekend. Wbrew rozsądkowi Mack przybywa do chaty w zimowe popołudnie i wkracza do swojego najmroczniejszego koszmaru. Jednakże to, co tam znajduje, na zawsze odmienia jego życie.
Mack spędza w chacie weekend, uczestnicząc w czymś w rodzaju sesji terapeutycznej z Bogiem, nazywającym siebie Tatuśkiem, Jezusem, który pokazuje się pod postacią żydowskiego robotnika, i Sarayu, Azjatką uosabiającą Ducha Świętego.
W czasach, gdy religia staje się coraz mniej istotna, „Chata” zmaga się z ponadczasowym pytaniem: „Gdzie jest Bóg w świecie tak pełnym niewysłowionego bólu?”. Odpowiedzi, które dostanie Mack, zadziwią Was, i być może odmienią tak  jak jego. W otoczce twórczej błyskotliwości „Chata” jest głęboka duchowo, teologicznie oświecająca i ma moc wpływania na życie. „Chata” odcina się zarówno od komunałów religijnych, jak i tanich chwytów złego pisarstwa, i ujawnia coś ważnego i pięknego na temat tańca życia z boskością. Tę historię czyta się jak modlitwę, jak najlepszy rodzaj modlitwy, pełen męki, zadziwienia, jasności i zaskoczenia. Spostrzeżenia Williama Younga są nie tylko zniewalające, ale również prawdziwe i zgodne z Biblią. „Chata” to uprzejme zaproszenie do podróży do samego serca Boga.
Brad Cummings, pierwszy wydawca książki sprzedawał ją z własnego garażu, a w reklamę zainwestował jedynie… 300 dolarów.  „Ludzie dzwonili i kupowali po kilkanaście egzemplarzy lub całe paczki” - mówi Brad Cummings.
W maju 2008 roku jedno z największych amerykańskich wydawnictw Hachette Book Group utworzyło spółkę z wydawcą „Chaty”, aby wydać książkę pod wspólną marką z pełnym rozmachu planem marketingowym.
Paul Young, autor „Chaty”, mówi, że książka powstała jako prezent dla jego sześciorga dzieci. „Chata” ma być metaforą „domu, który budujesz na własnym cierpieniu”.
Na wrażenia,  jakie wywiera „Chata” na  czytelnikach, zapewne wpłynął fakt doświadczenia przez autora wielkiego nieszczęścia. Zazwyczaj osobiste tragedie otwierają nas i uwrażliwiają. Tak było i tym razem. Na niezwykłą mieszankę cierpienia i wiary niewątpliwie wywarły wpływ wychowanie i doświadczenia Williama Younga z dzieciństwa. Jego rodzice byli misjonarzami.  William P. Young urodził się jako Kanadyjczyk i dzieciństwo spędził wśród plemienia z epoki kamiennej żyjącego na Papui - Nowej Gwinei. Tam został zgwałcony. Pod wpływem doznanego nieszczęścia Young doświadczył zwątpienia i przechodził kryzys wiary. „Chata” jest beletrystyczną alegorią  jego osobistej podróży przez ocean zwątpienia aż do osiągnięcia wybaczenia. Young zaczął pisać książkę w 2005 roku, aby pokazać swoje nawrócenie i nowe podejście do Boga. Do przedstawienia Boga wykorzystał postać białego starszego człowieka, stolarza i Azjatki, starając się tym samym zmienić religijne uprzedzenia. „Chciałem powiedzieć coś w rodzaju: wiesz, nie wierzę, że Bóg jest Gandalfem ani Zeusem, który karze za jakiekolwiek twoje niedoskonałości”. Young rozdał pierwsze 10 kopii swoim dzieciom i przyjaciołom.  Kiedy przyjaciele przyszli po więcej, aby rozesłać je znajomym, pomyślał, że książka nadaje się do udostępnienia większej liczbie odbiorców. Wysłał ją do zaprzyjaźnionego pastora, który uznał ją za rzecz wyjątkową.  We trójkę z Bradem Cummingsem pracowali nad książką przez następne 16 miesięcy. Potem pokazywali ją w wydawnictwach. Niestety, żadne nie było nią zainteresowane. Chrześcijańskie wydawnictwa odrzucały ją jako zbyt świecką, komercyjne – jako zbyt religijną. Wtedy zdecydowali się wydać „Chatę” na własny koszt.
„Chata” to piękna historia o tym, jak Bóg przychodzi do nas w naszych smutkach, do nas uwięzionych we własnych rozczarowaniach, zdradzonych przez własne wyobrażenia. Nigdy nie zostawia nas tam, gdzie nas znajduje, jeśli się przy tym nie upieramy.

 Będziecie chcieli, żeby wszyscy przeczytali tę książkę!

Zapraszamy do przeczytania recenzji:  http://ksiazki24.blox.pl/2009/05/Chata-William-Young.html
 

Ocena czytelników

Ocena oglna książki:

Ocena cząstkowa:

Treść:

Jakość wydania:

Ocena subiektywna:

n.d/10

n.d

n.d

n.d

Oceń tę książkę
musisz być zalogowany
by głosować. Zaloguj się
Jak oceniali inni Legenda ocen

Komentarze


Dodaj komentarz:

Tytuł: Imię/Nick:
Treść: E-mail:
Strona WWW:
Wstaw kod z obrazka: Captcha

Recenzje:

„(• • .)Osłupiał na widok sceny, którą ujrzał w kuchni. Okazało się, że Jezus upuścił na podłogę wielką misę z ciastem albo sosem. Jej zawartość rozbryznęła się po całym pomieszczeniu. Dół sukni Taty pokrywała kleista maź. Cała trójka tak się zaśmiewała że nie mogła złapać tchu. Sarayu powiedziała coś o niezdarnych ludziach i wszyscy troje znowu parsknęli śmiechem. W końcu Jezus wyszedł z kuchni, odsuwając Macka na bok, i chwilę później wrócił z miednicą pełną wody i ręcznikami. Sarayu zdążyła już wytrzeć ciasto z podłogi i szafek, więc Jezus podszedł do Taty i, uklęknąwszy przed nią, zaczął jej czyścić suknię.(...)

William P. Young, syn misjonarzy, który dzieciństwo przeżył na Nowej Gwinei, nigdy nie pomyślatby, że „Chata" stanie się bestsellerem. Napisał ją, aby rozprawić się z własnymi demonami, tymczasem okazało się, że jego powieść jest ważna dla wielu milionów ludzi. Punktem wyjścia jest morderstwo dokonane na malej dziewczynce. Po latach ojciec dziewczynki zostaje zaproszony do tytułowej chaty - miejsca zbrodni, by przeżyć nadprzyrodzony proces przebaczenia. Ostrzegam, że opowieść może się wydawać co najmniej dziwna, nie zdradzę jednak dlaczego. Autor koniecznie chciał wyrwać czytelnika z niewoli konwencjonalnego myślenia o Bogu.

Przeczytaj/posłychaj:


Kup tę książke w wybramym sklepie...

Szczegółowe informacje o książce

Tytuł: Chata
Autor: Young William Paul
Seria:
ISBN: 978-83-7534-056-3
Tłumaczenie: Anna Reszka
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format:
Liczba stron: 288
Rok wydania: 2009
Cena detaliczna: 29,99 zł